Je svadobná sezóna 2020 ohrozená? A ako je najlepšie postupovať v súvislosti z aktuálnou situáciou vo svete a na Slovensku?


Prostredie svadieb a všetkých ktorí podnikajú v tomto prostredí zasiahla momentálna pandémia v súvislosti z koronavírusom asi najviac. Ako svadobný fotografi a kameramani máme zrušené aktuálne svadby ktoré sa prekladajú, samozrejme nezasiahlo to len fotografov či kameramanov ale všetkých ktorý sa živia poskytovaním služieb v svadobnom biznise. V tomto článku chcem na základe faktov a tiež svojho predpokladu a presvedčenia na základe momentálnej situácie vo svete napísať pár rád budúcim nevestám ktoré iba svadbu začínajú plánovať ale aj tým ktoré boli alebo budú nútené preložiť svoje svadby ako by mali postupovať.


Rada pre nevesty ktoré budú prekladať svadby a ktoré dátumy preložiť s ktorými ešte počkať:

Toto je veľmi zložitá otázka na ktorú neexistuje presná odpoveď iba predpoklad na základe toho ako sa vyvíja situácia vo svete. V prvom rade si uvedomujem že nevesty ktoré musia alebo sa rozhodli preložiť svoje svadby chcú aby mohol byť náhradný termín v čo najkratšom čase. Videl som napríklad to že nevesta musela zrušiť marcovú svadbu a rozmýšla nad termínom v Júni. Je to zlé alebo dobré?

Z môjho pohladu zlé a to z toho dôvodu že môj predpoklad je ten že svadby sa nebudú môcť organizovať minimálne do augusta a až niekedy v lete budeme reálne vidieť ako sa bude situácia naozaj vyvíjať. Dôvod prečo si to myslím je ten že napr v Číne v provincii Hubei bol prvý zaznamenaný prípad nákazy koronavírusom Covid 19 – 17. Novembra 2019, dnes kedy píšem tento článok je 28marec 2020 a podla dostupných informácií je tam stále udelený zákaz usporadúvania spoločenských akcií. Toto znamená že zákaz usporadúvania spoločenských akcií od vypuknutia prvého prípadu koronaviírusu v Číne je už cca 4 a pol mesiaca a stále trvá. To znamená že v prípade rovnakého scenára teda že sa na Slovensku podarí potlačiť šírenie nákazy na minimum môžeme predpokladať že v krajine buďe stále platiť zákaz spoločenských akcií aj o 4 mesiace čo od dnes je 28.7.2020.


V prípade scenára ktorý som uviedol vyššie to znamená že – nevesty by nemali plánovať preklad svojich svadieb ktoré mali byť v mesiacoch od marca do júna 2020 skôr ako na september 2020 s tým že tu nastáva niekoľko problémov. September a dokonca ešte ani október 2020 nám negarantujú že svadby naplánované na tento dátum nebudú zrušené. Keď budeme naozaj optimisti možno sa podarí zachrániť augustové svadby ale nieje to vôbec isté. Další problém je ten že svadobné biznisy sú na september, október zvačša vybukované už teraz preto prekladať svadby zrušené teraz na september alebo október bude z velkým predpokladom znamenať že vášho starostlivo vybratého dodávateľa budete musieť vymeniť za iného, pretože Váš dodávateľ buďe mať Váš nahradný termín už rezervovaný pre niekoho iného. Ako teda dalej: môj názor a tiež rada je taká že nevesty ktoré budú prekladať svadby a ktoré trvajú na tom že sa svadba bude konať ešte v roku 2020 by mali v prvom rade: 

- Prekladať svadby minimálne na októbrové termíny , ideálne na november a začiatok  decembra 2020 najideálnejšie na začiatok roka 2021!!! , prípade zvažovať aj iné dni ako iba  víkend !!!! Teda okrem soboty zvažovať svadbu v piatok alebo aj v iné možné dni, aby nemuseli zbytočne meniť dodávateľa ktorého si starostlivo vybrali!!


Jedným z dôvodov prečo píšem tieto doporučenia sú aj tie, že v HongKongu pred 3 dňami znova zakázali verejné podujatia z dôvodu že, 14 marca sa v HonkKongu začala nákaza Covid19 šíriť práve na svadbe medzi hosťami. Podľa zistení bolo presne 8 hostí na svadbe ktorí boli prenášačmi vírusu Covid19 vrátane ženícha. Čo jasne potvrdilo , že svadba bola jednou z možných rizikových udalostí dalšieho šírenia nákazy. Prečo tu píšem vlastne toto? Preto aby sme všetci pochopili, nielen dodávatelia ale aj nevesty že svadba a svadobná hostina je v momentálnej situácií jednou z najohrozenejších udalostí ktorá bude pravdepodobne povolená medzi poslednými, aj z toho dôvodu by nevesty nemali tlačiť na to aby to bolo čím skôr ale aby to bolo pre všetkých čo najbezpečnejšie a aby to bol naozaj ten vytužený skvelý deň ako to bolo aj na svadbách predtým ako nás začal ohrozovať nový koronavírus.


Rada pre nevesty ktoré plánujú svadbu na koniec roka 2020 alebo na rok 2021


- Ako isto vieme veľa dodávateľov má resp začína mať už rezervácie aj na svadobné termíny  v roku 2021 a niektorí dokonca aj na rok 2022!!!

- Preto nevesty ktoré si myslia že je dobré čakať z výberom dodávatelov na rok 2021 kvôli momentálnej situácii radím Vám nečakať. Dôvod? Dôvod je ten, že kvôli tomu že veľa neviest bude svoje svadby z roku 2020 prekladať na rok 2021 a to znamená že prístup k dodávatelom resp možnosť nájsť svojho ideálneho dodávateľa môže byť oveľa komplikovanejšia z dôvodu toho , že časť fotografov a svadobných biznisov bude mať preložené svadby z roku 2020 na rok 2021 a aj preto že niektorí dodávatelia majú už vybukované určité dátumy na rok 2021, môže znamenať že nebudete vedieť zohnať dodávateľa ktorý Vám bude vyhovovať.

- Tiež kvôli dopytu je možný predpoklad že sa od druhej polovice roka 2020 teda s počtom presunutým svadieb na neskoršie termíny resp na termíny v roku 2021 bude cena kvôli dopytu zvyšovať pretože bude nedostatok vhodných a kvalitných dodávateľov.


Preto všetým nevestám doporučujem prekladať svadby z prvého polroka 2020 na ideálne November 2020 a neskôr!!!


Nevestám ktoré plánujú svadbu na rok 2021 nečakať z výberom dodávateľa na poslednú chvílu pretože ich potom už nezoženiete a je vysoko pravdepodobné že cena ktorú zaplatíte za rovnakú službu bude vyššia ako keby ste tu cenu dohodli zmluvne už teraz prípadne v najbližších mesiacoch !!!


Prečo 2021 bude už pravdepodobne OK?

Pretože podla všetkých indicií bude existovať vakcína na Covid 19 a tiež bude existovať liečivo na toto ochorenie. Ciže budú k dispozicii lieky a vakcína čo samozrejme zníži napätie v spoločnosti a situácia sa stabilizuje. Who a všetky autority nám slubujú lieky možno vakcíny v lete začiatkom jeseňe 2020, čo znamená že rok 2021 by mal byť istotou toho, že vašej svadbe nebude stáť nič v ceste. :-) 


M.Horvatovič 28.3.2020
Powered by SmugMug Owner Log In